Drobná knížečka, jako i předchozí dvě „Proč“ od stejného autora; ovšem každá je o polovinu silnější než ta předchozí.

Moje výpisky – myšlenky, které nechci zapomenout.

Knížečka je drobná a obsah kvalitní. Doporučuji ke koupi :)

Roman a Lenka

Rozvedli se po 20 letech manželství.

„‚Slíbili jste si někdy, že si budete věrní? Nebo něco podobného jako já?‘ A dal jsem mu před oči napsaný svůj manželský slib. ‚To bohužel ne‘, byla jeho odpověď.“

Darovat si vzájemně vlastní budoucnost

  1. Nikdo nikoho nenutí se vzít. Když už se vezmeme, je manželství nerozlučitelné.
  2. Okamžikem svatby začíná láska bez podmínek. Končí etapa, kdy jsme si kladli podmínky a někoho hledali. Svěřit druhému celou budoucnost.
  3. V manželském slibu není ani slovo o dětech. „I když je manželství bezdětné, přece má hluboký smysl a význam. Je to společná cesta životem k Bohu.“
  4. „Křesťanské manželství je od začátku budováno jako manželský trojúhelník.“ Ten třetí nesmí být člověk ale samozřejmě Bůh. Je rozdíl si lásku, úctu a věrnost slíbit, nebo neslíbit. Svatba je teprve start. První Ježíšův zázrak je tak ze života – aby měli na svatbě dost vína. „A současně nám tím také říká, že ‚mít trochu v hlavě‘ patří ke startu manželství a že víno je Boží dar.“

Stávat se jedním tělem

Někteří lidé si hlídají stravu, spánek,… „ale vlastním sexuálním životem zacházejí se svým tělem hůř než s podlahou taxíku."

Kinesiny

  • Máme 100000 mikrostrojů (kinesinů) uvnitř každé buňky
  • (David Bolinky – přednáška na TEDu)

Mikrochimérismus

  • „buňky embrya putují do těla matky, buňky matky putují do embrya, a pokud je dětí v děloze více, vyměňují si buňky také mezi sebou.“
  • „mužské buňky jsou objevovány i v tělech žen, které nikdy syny neměly: jde o buňky staršího bratra usídlené v matce, nebo i o buňky případného bratra-dvojčete, o buňky z nerozpoznaných těhotenství s mužskými embryi, které končí spontánním potratem, příp. o všechny tyto příčiny současně.“
  • Mikrochimérismus může v tkáni dosáhnout až několika procent
  • Žena může mít vaječníky s genomem své nenarozené sestry, nebo dokonce produkovat dva druhy vajíček. (Pozor na to při genetickém určování mateřství!)
  • Buňky, které migrují z dítěte do matky, se hromadí v poškozených tkáních, aby je opravily. Čím víc dětí, tím větší buněčný doping.
  • „Tělo ženy tedy prostřednictvím rozpoznaných i nerozpoznaných těhotenství přijímá fyzickým způsobem tělo svého muže, předává je dalším generacím a regeneruje se. Čím déle trvá stabilní sexuální život, tím větší efekt to v těle ženy má.“
  • Může být příčinou toho, že jsou ženy náchylnější k některým zdravotním problémům, ale také příčinou toho, že se dožívají vyššího věku.
  • (Wikipedie, Černý J.: Mikrochimerismus, Vesmír 89, 7-8/2010, str. 416-418)

Mrzačená

Hormonální antikoncepce = mrzačidlo.

A nejde jen o známé důsledky: trombózy, infarkty, mozkové příhody, rakoviny.

Tělo ženy se připravuje na přijetí dítěte (mj. probíhá mikrochimerismus) a pak přijde vražedný zásah…

Právo na sperma

Manželovo sperma se podílí na vyrovnaném prostředí hormonů v těle ženy.

„Mužské sperma má totiž schopnost fungovat pro ženu jako přirozené antidepresivum.“

Sexuální život bez antikoncepce je něco jako přirozená strava.

A co muž?

Tělesná komunikace není jednosměrný provoz.

„Při čichovém a chuťovém kontaktu (polibek) s partnerem provádí mozek obou aktérů bleskovou analýzu slin a rozhoduje o genetické výhodnosti pro potomstvo.“

„Proto muž opustí otce i matku…“

„Jinými slovy, nebýt těla ženy, většina z nás mužů by nikdy od maminky neodešla.“

První úkol manželů – dostat ze z dosahu rodičů. Hlavně mentálně. Teď máme nejbližšího člověka na světě. „Novomanželům proto doporučujeme po svatbě na čas odjet někam daleko, aby si rodiče zvykli, že už jejich dítě definitivně patří někomu jinému.“

Pokud někdo žije sexuálně a není sezdaný, nedivme se, že se do svatby nežene a bydlí dál u rodičů.

„… a přilne ke své ženě a stanou se jedním tělem.“

„Vytvoříme společnou domácnost – společný kulturní a mentální model se svou manželkou.“

Samozřejmě jde také o přilnutí k tělu.

Sexuální skluzavka – význam sexu pro vztah. Tři fáze:

-          Velká fascinace (týdny, měsíce),

-          velká konzumace (měsíce, roky),

-          vystřízlivění.

„Za několik let nám každý sexuální vztah zevšední a dostane mnohem menší roli ve vztahu, než tomu bylo na začátku.“

„Zamilovanost odchází, aby byla nahrazena trvalou manželskou láskou. Ovšem zatímco zamilovanost dostáváme jako dar, láska je cílevědomá práce. Protože základem lásky je rozhodnutí milovat, ne cit.“

Ale líbánky ve skutečnosti jde prožít opakovaně se stejným člověkem. Impulzem může být odchod dospělých dětí z domu a přechod ženy, která se pak může více věnovat manželovi. Žena se také nebojí otěhotnět, když už těhotná je. Navíc v těhotenství se její tělo proměňuje, takže je pro muže jiná a tedy atraktivní.

„A je dobře známo, že žena svým čichem rozpozná geneticky nevhodného muže, protože jí prostě nevoní.“ Hormonální antikoncepce však deformuje čich ženy – pak může být problém, že se dá dohromady s někým, kdo by jí normálně nevoněl a taky vonět nebude, až HA vysadí, aby mohli mít dítě…

Přilnout také k cyklům své ženy.

Muž by měl vše prožívat s ženou. Neříkat ona, ale my. My jsme těhotní, my jsme o to dítě přišli apod. Je to lepší než říkat: ona je těhotná, ona potratila apod.

Přijmout jedině ekologickou verzi regulace početí, přijmout plodnost i neplodnost…

Kotva a touha

Ovládat své tělo kvůli své ženě, z lásky k ní – to je úkol muže!

PPR má dva aspekty – je v tom kotva (dává nám to míru a společný rytmus) a touha (působí jako afrodiziakum, muž a žena se na sebe těší, jako se na sebe těšili před svatbou).

Střídmost, umírněnost. Nemít vše hned, co se mi zachce.

Posiluje jednotu mezi manželi (více spolu zvládli).

Chuť na sex

Ano, žena má největší chuť na sex v plodném období. Je to zdravé a přirozené. „Zdravá žena v nejplodnějším období + zdravý muž => nejlepší sex => počaté dítě.“ :-)

Matematika manželského vztahu

„Pozorně a obětavě vyslechnutá a pochopená = Pozorně a obětavě sexuálně milovaný.“

Děti

Děti jsou největším poutem mezi manželi. Největší projekt, jaký spolu vytvoří. Jsou dalším významem toho, když se řekne, že se ti dva stávají jedním tělem.

Nejmenší růst jsou 3 děti a toto je také číslo, kterého většina naší populace nechce dosáhnout. Žijeme v kultuře smrti a nejčastějšími žadatelkami o potrat u nás nejsou poblouzněné náctileté dívky, ale právě matky dvou dětí, které třetí nepřijmou.

Velké firmy (např. Google) chtějí, aby si jejich zaměstnankyně nechaly zmrazit svá vajíčka a odložily tak těhotenství a mateřskou na později. Přitom věk prvorodičky je ideální na hranci 25 let. Později už stoupají rizika…

Matkám se zvedá IQ a hormonální změny jsou po narození dítěte patrné i u mužů, kterým se zlepší schopnost plánování.

Mám ženu statečnou

Kvapilík popisuje, jaké si s jeho ženou vytrpěli problémy v těhotenstvích atd. Přesto mají dnes 4 zdravé děti. Je dobře, že jeho žena je statečná, a že to nevzdala.

„Mateřství zkrátka není nemoc, ale skutečný vrchol ženství.“

Homosexuální nemanželství

A homosexuální nerodina – neboť děti opravdu nerodí.

Nelze mluvit o stávání se jedním tělem. Není zde mikrochimerismus, není zde léčba depresí, nemohou zde vznikat děti, není zde jeden cyklus, ale dva, nebo žádný…

Je to zkouška, odpovědí je zdrženlivost, jako u každého, kdo nežije v manželství.

NE mimoběžným důvěrnostem

Muž nemá probírat důvěrnosti s kolegyní z práce apod. Je to šikmá plocha na cestě k nevěře. „Důvěrnost vede k zamilovanosti a ta vede k touze.“

Jako s heroinem

Porno mění mozek, ovlivňuje mechanismy odměny a potěšení… jde o regulární závislost se vším všudy.

Jedinou správnou cestou je nezkoušet to ani trochu.

Zkratky

Firma, která vyrábí technologicky složité stroje, musí dodržovat přesné výrobní postupy. Manželství bychom taky měli budovat podle technologického postupu nebo receptu. Bohužel, lidé dnes často raději zkoušejí různé zkratky. (Spát spolu před svatbou, spát s cizím člověkem, mít dítě a nemít vhodného otce, žít spolu a vyhýbat se dětem…)

Rodina jako sociální děloha potřebná pro rozvoj mladého člověka.

Životní projekt

Firmy uzavřou smlouvu, než se pustí do společného projektu.

Manželé mají manželský slib. Je velký rozdíl, zda si slib udělí, nebo ne.

Manželská cesta životem

Manželství je nejlepší způsob vztahu muže a ženy.

Postupné stále větší sjednocování se pomocí sexuálního objetí, ale ta jednota jde daleko nad rámec této jedné oblasti vztahu.

My, křesťané, máme druhým ukazovat krásu vztahu bez jakékoli umělé antikoncepce, ale nejsme povoláni k odsuzování druhých lidí. Naopak, máme lidi milovat. Díky Ježíši Kristu umíme odlišovat hřích od hříšníka.

Pro další četbu a vzdělávání

Zde autor uvádí několik dalších zdrojů na dané téma, které doporučuje k přečtení.

Kondom jako brýle?

„Průmyslově sofistikovaná onanie.“

Tato kapitola se snaží vysvětlit smysl a krásu PPR. Nejde o „povolenou antikoncepci“, k vyhýbání se početí dalšího dítěte musí mít manželé důvod, který si jednou obhájí před Bohem, až se jich bude ptát, jak se svou hřivnou plodnosti naložili.

Periodická sexuální abstinence může posunovat vztah do vyšších levelů.

Pokud se manželé rozhodnou používat kondom, ať si nenamlouvají, že je to před Bohem dobré, a že je takto stvořil.

Kondom jde proti manželskému slibu a říká: nepřijímám tvé tělo celé, tvá plodnost mi vadí.

Kondom podporuje uvažování „sex na přání“ a to může vést až k poloprostitučním manželstvím.

Použití kondomu může být často z různých důvodů lidsky pochopitelné… „Ovšem pokud ze slabosti kondom použijeme, neměli bychom u toho povídat, že je to morálně totéž, jako kdybychom ho nepoužili.“ Morálně špatné je to vždy. Volba je mezi žitím podle lidské přirozenosti a mezi vlastní pravdou o sexu.

Dříve nebylo PPR známo. Lidé počet svých potomků neregulovali, měli dětí hodně. Dnes nás bombardují reklamy na antikoncepci. PPR je pro nás nástroj, jak se s tím poprat.

Žijeme v době, kdy se bude stále více a technicky dokonaleji regulovat jak početí, tak smrt člověka.

Manželé žijící podle PPR také více rozumí celibátu a životu zasvěcenému Bohu.

Fungující rodina je dnes světlem, na které se dívají všichni kolem.

V samém závěru Kvapilík píše, že v první a poslední knize Bible čteme o tom, že ten největší duchovní boj v Bibli i v rodinách vedou ženy. A tak jako v knize Zjevení drak chce pohltit dítě, které se má narodit, tak ďábel dnes aktivně bojuje proti rození dění. Vyobrazení Madony s Ježíškem, tak časté v našich kostelích, je prý zásadním Božím vzkazem pro rodinný život a mentalitu našich manželek a dcer.

 

Knížečka je drobná a obsah kvalitní. Doporučuji ke koupi :)

KVAPILÍK, Martin. Proč se stávat jedním tělem. Vydání druhé. Brno: Axis, 2015. ISBN 978-80-88037-06-4.